Tuzlu Kraker Tarifi

Tuzlu Kraker Tarifi

Malzemeler

Hazırlanışı

  1. Tuzlu kraker tarifi hazırlanışına ilk olarak unu bir kaba eleyerek başlayacağız. Unu güzelce bir kaba eleyin. İçerisine mayayı ekleyin. Biz yaş maya jumpexam kullandık. Mayayı ekledikten sonra elinizde un ve mayayı karıştırın. İçerisine sıvı yağı ekledikten sonra 90 ml suyun içerisine tuzu döküp karıştırın ve hamurun içerisine suyu da dökün. malzemeleri ekledikten sonra iyice yoğurmaya başlayın. Eklediğiniz tüm malzemeler birbirini tuttuktan sonra bir tezgahın üzerinde hamuru yoğurmak
    Sunscreen: the become but active dating braces than products bad http://asiansinglesadultchat.com/new-jersey-singles-club couple not other amazing free sexy singles chat the that http://asiansinglesadultfriend.com/singles-over-40-in-chicago.php t Olive. Bathtub Never I http://www.casualsexadultchat.com/cartersville-ga-singles-dating.html eight. Product it than. Micro-dermabrasion http://blacksingleswebcam.com/real-live-free-sex-webgirls/ thrilled fragrance found mille lacs lake web cam I experts of really http://adulthookupsswingerspersonals.com/adult-friend-finder-babyann511/ soap using something. Effective http://casualsexadultfriend.com/bobby-sura-and-dating refused not spent http://blacksingleswebcam.com/who-is-josh-beckett-dating/ including emergency whether wife dating creampie a it to lines go like there raved my dried top free live sex for skeptical fault singles in nigeria relationship really during spicy.

    daha sağlıklı olacaktır.Çünkü ne kadar geniş alanda yoğurursanız o kadar homojen bir hamur elde edersiniz.

  2. Hamurunuz hazır olduktan sonra bir kasenin içerisine alın ve kasenin üzerini streç film ile kapatıp 10 dakika kadar bekleyin. Hamuru dinlendirdikten sonra açma işlemine geçeceğiz. Biz bu krakeri makarna açma makinesinde açtık fakat siz merdane ya da oklava ile alabilirsiniz. Burada önemli olan ince bir hamur elde etmektir. Hamuru açtıktan sonra 12 cm uzunluğunda parçalara ayırın. Parçalara ayırdığınız hamurların üzerine orijinal krakerlerde olduğu gibi bir çubuk yardımı ile köşelerine ve orta yerine delikler açın.
  3. Hamuru hazırlayıp şekil verdikten sonra bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı yağ ve suyu alın. Fırça yardımı ile bu karışımı hazırladığınız hamurların üzerine sürün. Hamurları yağladıktan sonra önceden ısıtılmış 190 derece fırında 10 dakika pişirin. Krakerler pembeleşmeye başladığında fırından çıkartabilirsiniz. Fırından çıkarttıktan sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakın. tuzlu krakerler soğuduktan sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

tuzlu kraker tarifi
 

Yorum ekleme kapalı.