Şeker hamuru nedir?

Şeker hamuru nedir?

Şeker hamuru renkli ve çok eğlenceli bir hamur çeşididir. Görsel açıdan insanların ilgisini çeken ve yoğun kıvamı ile kolay şekil alabilen pastalarda kullanılan bir malzemedir. İçerisinde pudra şekeri, glikoz, toz jelâtin, gliserin ve su ile hazırlanabilecek bir hamur çeşididir. İçerisine konulan yenilebilir gıda boyasına göre renk alacak ve konsepte uygun renkle pastalara şekil verebilecektir.

Hazır olarak satın alınan şeker hamuru ile şekiller yapabilmek daha kolaydır. Arzu edilen renklerde alarak devamını saklayabilmek mümkün olmaktadır. İstenirse beyaz şeker hamuru alınarak uygun dozda ve iyi kalitede renklendirici gıda boyaları ile evde renk verebilmek de mümkündür. Toz olabilecek bu boyaların hamura tam karışımını sağlayabilmek ustalık isteyecektir. Homojen olarak dağılması ve her noktaya nüfus etmesi gerekecektir. Sıvı bazda boyalar ise şeker hamurunun kıvamını değiştirebilecek ve katılacak miktar için ustalık isteyecektir.  Her hangi birisini tercih ediyor olmaktan daha önemlisi bu maddelerin doğal olduğunu biliyor olmaktır.

Şeker hamuru tek başına bir pasta yapımı için yeterli bir malzeme olmayacaktır. İyi bir pasta için iyi bir pandispanyaya sahip olmak gereklidir. Bunlar da hazır alınabilecek ya da evde kalıplarda tarife uygun kolaylıkla pişebilecek pasta malzemeleridir. Ganaj, krema ya da çikolata sosu gibi pek çok üründe pasta yapımı için gerekecektir. Arzu edilen meyveler, şekerlemeler, soslar, marmelatlar, kur yemiş taneleri kullanılabilecek ve konsepte göre de şeker hamuru ile enfes bir pasta yapılabilecektir.

Şeker hamuru üretimi;

Su ve şeker kararmasına olanak sağlanmadan istenilen kıvama gelinceye değin pişirilir. Tüm koşullar için iyi teknik bilmek ve tecrübeli olmak gereklidir. Soğutulurken iyi bir hamur elde edebilmek için sıcaklık ağır ağır düşürülmelidir, eğer bir anda soğutulacak olursa şeker hamuru da çabuk parçalanarak istenilen kıvamda olmayacaktır. Sonrasında içerisine;

  • Glikoz
  • Jelâtin
  • Pudra şekeri
  • Gliserin konulmaktadır

Işıl işlemle ya da pişirilerek yapılacak olan şeker hamurlarında bir takım lezzet farklılıkları olmaktadır. Işıl olan daha mat ve pişirilen şeker hamuru da daha parlak lezzetli olmaktadır.

Piyasada bulunan şeker hamurları toz ve hazır şekillerde satışa sunulmaktadır.

Şeker hamuru kullanım alanları;

  • Daha çok kaplama hamuru olarak kullanılmaktadır. Pastada üst katman enfes görüntüye kavuşabilmekte ve tam bir görsel hoşluk sağlanabilmektedir. Pasta süslemesinde kullanılacak olan şeker hamuru kolaylıkla hamur gibi açılacak ve arzu edilirse açarken pudra şekeri ya da nişasta ile açılabilecektir. Oklava yardımı ile pastanın üst kısmına alınacak şeker hamuru kurumasına izin verilmeden pasta üzerine yerleştirilecektir.
  • Şeker hamurlarının içerisine kitre gibi malzemeler katılarak hamur sabitlenebilmektedir. Bu sayede figürler ve çeşitli süslemeler yapılacaktır. Ancak çabuk kuruma ihtimali olacağı için dikkat edilmesi gerekecektir. Buradaki amaç şekil oluşturmak ve bu şekli sabit kılmaktır.
 

Yorum ekleme kapalı.