Limonlu Kurabiye

Limonlu Kurabiye

İçindekiler

  • 1 su bardağı un
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 adet limon kabuğu rendesi
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 su bardağı pudra şeker
  • 5 yemek kaşığı tereyağı
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ

Hazırlanışı

  1. Limonlu Kurabiyemizin başlangıcına ilk olarak 1 kâse unumuzu geniş bir kâseye alarak başlıyoruz. Unumuzun içerisine 2 yemek kaşığı kadar mısır nişastası ilave edip kaşık ile güzelce karıştırıyoruz. Daha sonra 1 adet limonumuzu ilk önce güzelce yıkıyoruz daha sonra limonumuzun kabuğunu unumuzun içerisine rendeliyoruz. Tüm harcımızı karıştırmadan önce 1 çay kaşığı kadar tuz ilave edip güzelce kaşık ile karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu harcımızı daha sonra kullanmak üzere bir kenara alıyoruz.
  2. Şimdi geniş bir kâsenin içerisine 1 su bardağı kadar pudra şekerimiz alıyoruz. Daha sonra oda sıcaklığında beklettiğimizi 5 yemek kaşığı tereyağımızı ve yarım çay bardağı sıvı yağımızı pudra şekerimizin içine ilave ederek harcımızı ellerimizle bir güzel karıştırıyoruz. Pudra şekerimiz ve yağımız iyice eridikten sonra daha önce hazırladığımız unlu karışımımızı harcımızın içerisine alıyoruz ve ellerimizle tüm harcımızı kıvama gelinceye kadar yoğuruyoruz. Hazırladığımız Limonlu Kurabiye harcımızı poşete sarıp buzdolabında 30 dakika kadar dinlendiriyoruz.
  3. Buzdolabında yarım saat kadar dinlenen hamurumuzu tabanını yağladığımız tepsimize ellerimizle yerleştiriyoruz. Tepsiye yaydığımız hamurumuzun üzerine çatal batırarak şekiller elde ediyoruz. Hamurumuzun tepsiye yerleştirme işlemi bittikten sonra şimdi fırınımızı ayarlıyoruz. Limonlu Kurabiye harcımızı 190 dereceye ayarlamış olduğumuz fırınımıza alıyoruz ve harcımızı 20-25 dakika kadar pişiriyoruz. Dakikalar sonra üzeri pembeleşen Limonlu Kurabiyelerimizi fırından alıyoruz ve servis tabağına alarak sunuma hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun..

 

Yanıt Bırak