Kalpli Kurabiyeler

Kalpli Kurabiyeler

İçindekiler

Hazırlanışı

  1. İlk olarak daha önceden oda sıcaklığında beklettiğimiz 1 su bardağı tuzsuz tereyağımızı mikser kasemize koyuyoruz ve yaklaşık 3 dakika kadar, tereyağımız krem halini alıncaya kadar mikser ile çırpıyoruz. Daha sonra yağımızın üzerine yarım su bardağı pudra şekerimizi ve 1 çay kaşığı vanilya özümüzü ekliyoruz ve mikser yardımı ile harcımızı karıştırmaya devam ediyoruz. Mikseri ara ara durdurup kaşığımız ile kasemizin etrafında kalan malzemeleri karıştırıyoruz ve daha sonra tekrardan mikser aparatımız ile karıştırma işlemine devam ediyoruz.
  2. Son olarak harcımızın içerisine 2 su bardağı unumuzu ve yarım çay kaşığı tuzumuzu ilave edip harcımızı yaklaşık 5 dakika kadar mikser ile güzelce karıştırdıktan sonra harcımızı tezgahımıza serdiğimiz poşetin üzerine koyarak ellerimizle yayıyoruz. Daha sonra harcımızın üzerini poşet ile kapattıktan sonra yaklaşık 1 saat buzdolabında bekletiyoruz.
  3. 1 saat buzdolabında beklettiğimiz kurabiye harcımızı dolabımızdan alıyoruz. Daha sonra tezgâhımızın üzerine biraz un serpiyoruz. Yayarak beklettiğimiz harcımızı tezgâhımızın üzerine koyuyoruz ve oklava ile harcımızın üzeri düz oluncaya kadar güzelce yayıyoruz.
  4. Diğer yandan tepsimizi yağlıyoruz ve tabanına yağlı kağıt koyuyoruz. Şimdi kurabiye harcımızın üzerine kalp şekilli kalıplarımız ile bastırarak kalp şekiller elde ediyoruz. Kalpli kurabiyelerimizi tepsimize koyuyoruz ve daha önceden ısıtmış olduğumuz 170 derece fırında 15 dakika kadar pişiriyoruz. Kalpli Kurabiyelerimizin üzeri hafif pembeleşince kalpli kurabiyelerimizi fırından alıyoruz.
  5. Şimdi Kalpli Kurabiyelerimizin ucunu süslemek için çikolatamızı hazırlıyoruz. Çikolatamızın daha kolay erimesi için çikolatamızı rendeliyoruz ve borcam kâsemize alıyoruz. Daha sonra küçük bir tencereye su koyuyoruz ve tencereyi ocağın üzerine alıyoruz. İçerisinde su olan tenceremizin üzerine içerisinde çikolata olan borcamımızı koyuyoruz. Kaynayan suyun buharı ile çikolatamız eriyinceye kadar kaşık ile karıştırıyoruz. Son olarak pişirdiğimiz Kalpli Kurabiyelerimizin ucunu eriyen çikolatalarımıza batırıp servis tabağına koyarak servise hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun..

 
 

 

Yorum ekleme kapalı.